Kolory otaczają nas każdego dnia wszędzie. Mogą one wpływać na nasze samopoczucie i odbiór otoczenia czy miejsca, w którym się znajdujemy. Pierwsze, na czym opieramy swoją opinię i wrażenia to wzrok, więc gdy kolorystyka wprawia nas w przygnębienie to nasz odbiór miejsca jest negatywny. Szczególnie ważny wybór kolorów jest w przypadku, nie tylko mieszkania, ale także w miejscu pracy. Odpowiednie kolory mogą poprawiać nastrój pracowników i ich motywację do działania. Źle dobrane kolory mogą skutkować brakiem skupienia, rozdrażnieniem i zmęczeniem. W niniejszym artykule kilka słów na temat, jakie kolory przy wystroju i zakupie mebli warto wybierać do miejsca pracy.

Niebieski
Kolor ten przynosi na myśl przyjemne skojarzenia, jak niebo, morze i czystość. Wybierany jest często do pokoju dziecięcego z powodu swojego pozytywnego odbioru. Ma właściwości uspokajające i jednocześnie sprzyja koncentracji oraz pracy umysłowej. Niebieski jest kolorem, który statystycznie rzecz ujmując, lubi znacząca większość ludzi. Niebieski kojarzy się ze spokojem, zaufaniem i profesjonalizmem. Świetnie sprawdzi się w sali konferencyjnej lub pokoju szkoleń. Jako chłodna barwa może być kontrastem dla nasłonecznionych w trakcie lata pomieszczeń.

Zieleń
Zieleń znana jest ze swojego uspokajającego działania. Przywodzi jedynie pozytywne myśli, podobnie do koloru niebieskiego. Kojarzona z roślinnością, naturą i łagodnością. Pomaga jednocześnie oczyścić umysł i zachować harmonię wewnętrzną. Zieleń pomaga odpocząć zmęczonym oczom, które wysuszają się przez długie godziny przed ekranem lub monitorem, a zieleń w jasnym odcieniu będzie dawała wrażenie przestrzenności i czystości. Warto wybierać zieleń w biurze czy sali komputerowej. Dodatkowym atutem jest, iż można ten kolor wprowadzać w formie roślin i kwiatów czy ozdób z mchu.

Żółć
Żółć to kolor energetyczny, nastrojowy i bardzo pozytywny. Większość ludzi kojarzy go z latem, słońcem i ciepłem, przez co wywołuje radość i dobry nastrój. Kolor żółty będzie działał pobudzająco i motywująco. Jednak kolor powinien być w stonowanym, niezbyt intensywnym odcieniu, gdyż w dłuższej perspektywie może okazać się męczący dla oczu.

Pomarańcz
Kolejnym kolorem, który kojarzy się ciepło jest pomarańcz. Stonowane odcienie i chłodne, pastelowe barwy będą wpływały motywująco. Z kolei jaskrawe i intensywne będą pobudzały, ale będą także obniżały koncentrację i wywoływały poczucie niepokoju.

Szarość
Kolorem idealnym do miejsca pracy jest szarość. W biurze sprawdzi się jasny odcień, który zadziała uspokajająco i wyciszająco. Kolor szary stał się bardzo popularny i pozytywnie odbierany na fali popularności stylu skandynawskiego. Kojarzy się z ładem, minimalizmem i elegancją. Dodatkowym atutem jest, iż szarości pięknie łączą się z innymi kolorami – zarówno tymi stonowanymi i neonowymi.

Brąz
Brąz to rzadko spotykany kolor, jeśli chodzi o wystrój. Warto rozważyć jednak jego kandydaturę, gdyż będzie działał łagodząco i uspokajająco. Dodatkowo, korzystnie wpłynie na zmęczone oczy, zapewniając im odpoczynek. Brąz dobrze wpływa na nastrój i świetnie zestawia się z żywymi barwami, jak czerwień, zieleń czy pomarańcz.

Warto pomyśleć nad sprawą kolorystyki w miejscu pracy, szczególnie jeżeli chcemy osiągać maksymalnie najlepsze efekty i jednocześnie zależy nam na samopoczuciu własnym i współpracowników. Jednak kolor to nie wszystko, bo jeszcze ważniejsza jest atmosfera i zasady pracy. Z powodu gustu i upodobań kolorystyka może się zawsze komuś nie podobać.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *