Wnętrze bez krzeseł w dzisiejszych czasach wydaje się być niekompletne i wręcz nie do pomyślenia. W końcu musi być, na czym usiąść – niezależnie czy będzie to stołek, krzesło, pufa czy fotel. Siedzisko to mebel tak uniwersalny, że znajdziemy go w każdym domostwie i miejscu pracy, niemal w każdym pomieszczeniu. Jednak dobór odpowiedniego siedziska jest zależny od wielu czynników, bo każde krzesło czy fotel jest inny i należy wybrać ten właściwy dla naszych potrzeb dla pełni zadowolenia i komfortu.

Dopasowanie
W zależności od miejsca, do którego kupujemy siedziska będą się one różniły stylem, wykonaniem i funkcjonalnością. Krzesła mogą być różnorodne, jeśli chodzi o kształt, materiał oraz wygląd i nie jest to bez znaczenia, bowiem nie każde krzesło będzie nadawało się do wszystkich pomieszczeń i stylów. Oczywiście, można wstawić plastikowe krzesła do klasycznie urządzonej kuchni lub skórzane fotele do modernistycznej kuchni, ale będzie to wyglądało komicznie i kiczowato.

W jadalni krzesła są niezbędnym elementem. W tym przypadku krzesła dopasowuje się do stołu – jego kształt i wielkość czy wysokość będzie wpływał na wygląd siedzisk. W takich miejscach najlepiej sprawdzą się krzesła proste, bez podłokietników, które ograniczałyby jedynie przestrzeń zarówno nam samym i innym współtowarzyszom posiłków. Warto, by krzesła miały wysokie oparcie dla wygody przy spożywaniu posiłku oraz spędzeniu czasu przy kawie wraz ze znajomymi lub rodziną.

Krzesło biurowe powinno być z kolei wygodne i eleganckie. W jego wyposażeniu musi znaleźć się wysokie oparcie, dopasowane do wzrostu, odpowiednio wyprofilowane oraz podłokietniki. Powinno być miękkie i komfortowe, gdyż spędzać będziemy na nim wiele godzin. Warto do biura wybierać krzesła z regulowaną wysokością siedziska i kątem oparcia, a także wersje obrotowe na kółkach. W pracy powinniśmy mieć możliwość swobodnego przemieszczania się i zmiany pozycji, a krzesła z ruchomymi elementami zapewnią nam mobilność i komfort.

W salonie krzesła będą miały także funkcję ozdobną w znacznej mierze, więc warto postawić na ładną prezentację. Sprawdzą się tutaj siedziska wygodne i dopasowane do stylu pomieszczenia. Świetnym wyborem zamiast krzeseł będą kanapy i fotele – najlepiej głębokie z oparciami dla komfortu, gdy mamy siedzieć w nich wiele godzin, spędzając miło czas ze znajomymi. Siedziska i oparcia powinny być miękkie.

Krzesła w sypialni czy holu, a nawet w łazience będą pełniły funkcję ozdobną i dodatkową. Tutaj nie musimy, jako że takie krzesła nie są zazwyczaj używane jako siedziska, stawiać na nadzwyczajny komfort. Możemy dopasować je jedynie do wystroju wnętrza, by ładnie się komponowały z otoczeniem. W sypialni czy łazience nie będzie stała duża ilość krzeseł – zazwyczaj pojedyncze sztuki. Przykładowo do ułożenia na nich czegoś lub zaoferowania jako dodatkowe miejsce dla gości. Można pozwolić sobie na odrobinę fantazji i wybrać model o unikalnym kształcie, wykończeniu czy stylu, nawet jako element kontrastujący z całym wnętrzem.

Zdrowie
Krzesło czy fotel są także jednym z podstawowych elementów wyposażenia biura czy miejsca pracy, a tu szczególnie ważny jest komfort siedziska. W trakcie pracy spędzamy, siedząc wiele godzin i komfort powinien stanowić najważniejszy czynnik, który determinuje wybór odpowiedniego krzesła lub fotela do pracy. W trosce o zdrowie nie powinniśmy ignorować istoty takiej decyzji, gdyż niewygodne siedzisko będzie powodowało niekomfortową pozycję w trakcie pracy i może prowadzić do schorzeń oraz zmęczenia. Siedzisko do miejsca pracy powinno być dopasowane do wzrostu osoby, gdy będzie zbyt niskie lub zbyt wysokie może sprawić, że będziemy się garbić. Musi być odpowiednio wyprofilowane dla komfortu kręgosłupa. Powinno posiadać z obu stron podłokietniki, które zapobiegną nieprawidłowej postawie w trakcie pracy, szczególnie przy pisaniu. Najlepiej, jeśli siedzisko wybierzemy w formie fotela lub krzesła obrotowego z kółkami, co ułatwi przemieszczanie się w trakcie pracy.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *