Feng shui to pradawny sposób aranżowania przestrzeni, pochodzący z Chin. Pozwala zachować harmonię w życiu i otaczającym nas świecie. Zbiór zasad może okazać się przydatny w urządzaniu nie tylko mieszkania, ale także miejsca pracy. Feng shui wprowadzi porządek i pozwoli na efektywniejszą pracę. Poniżej przedstawiamy niewielki poradnik, jak w łatwy sposób zastosować podstawowe zasady feng shui w miejscu pracy.

Podstawy
Pokój powinien mieć regularny kształt, dzięki czemu energia będzie prawidłowo przepływała przez całe pomieszczenie. Najlepiej, gdyby pomieszczenie miał kształt prostokąta lub kwadratu. Nie powinno być zbędnych elementów – wnęk, kolumn czy łuków, które mogłyby zakłócać harmonię. Widok z okien powinien być przyjemny i spokojny – jeżeli mamy na to wpływ przy wyborze lokalizacji biura. Kolorami dominującymi w aranżacji wnętrz w myśl zasad feng shui będą barwy odpowiadające elementom przyrody – drewna, ognia, ziemi, metalu i wody. To pięć elementów, które budują wszechświat, a odpowiadać im będą odcienie zieleni, żółci, pomarańczowego, brązów, szarości i niebieskiego. Kolorystyka w takich odcieniach będzie przyjemna dla oczu, a także pozytywnie wpływająca na nastroje pracowników i ich podejście do wykonywanej pracy.

Ustawienie mebli w biurze, zgodnie z feng shui
Ustawienie mebli i elementów wyposażenia w feng shui jest bardzo ważna. Najważniejszym elementem w pracy jest biurko, które powinniśmy ustawić równolegle do ściany, by mieć ją za plecami. Przed oczyma po przekątnej powinny znajdować się drzwi. Taki układ poprawi koncentrację. Dzięki takiemu ustawieniu będziemy mieli pogląd na sytuację w biurze oraz na przybywających przez drzwi. Według zasad feng shui powinniśmy unikać siedzenia w przeciągu, który sprawia, że energia ucieka, jak również ustawienia twarzą do ściany – wtedy blokujemy swoją kreatywność. Praca będzie efektywniejsza, gdy wyeliminujemy kanty i krawędzie mebli, skierowane w naszą stronę – zwane są zatrutymi strzałami i mogą w takim układzie powodować stres, blokadę zawodową oraz problemy zdrowotne. Kanty można zasłonić roślinami lub firankami w zależności od miejsc ich występowania. W przypadku znajdowania się biurze w jednym pomieszczeniu więcej niż jednego biurka – biurko najbliżej drzwi będzie bardziej obłożone pracą w porównaniu do biurka w pozycji najdalszej od wejścia. Sprzęty elektroniczne oraz szafy nie powinny zajmować centralnego miejsca w biurze, a zostać ustawione od strony północnej, zachodniej lub północno-zachodniej, by nie blokować przepływu energii.

Harmonia w biurze
Wygląd odgrywa znaczącą rolę w harmonii. W biurze powinien panować porządek. Bałagan obniża koncentrację i motywację, a porozrzucane przedmioty są symbolem niepozałatwianych spraw. Odpowiednie ustawienie elementów wyposażenia jest ważne, ale rozmiar i wygląd ich samych również. Większe biurko będzie lepszym rozwiązaniem, gdyż wyzwala większą motywację do pracy oraz pozwala na łatwiejsze utrzymanie ładu.

Zasady feng shui mogą wydawać się bez znaczenia, jeśli chodzi o przestrzeń biurową, ale w rzeczywistości mają swoje zastosowanie nawet w miejscu pracy. Dzięki zasadom feng shui z łatwością zachowamy porządek i równowagę w biurze, co poprawi koncentrację, zwiększy efektywność i motywację do działania, a także pozytywnie wpłynie na system pracy.
 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *