Sala konferencyjna to serce każdej prawdziwej firmy. Od niewielkich startupów przez wielkie korporacje po sceny zebrań gabinetu Prezydenta rodem z netflixowego House of Cards. To w jakim stylu urządzimy takie miejsce może być detalem, ale może również rzutować na ostateczny wynik pracy naszego zespołu.

Najważniejsze są początki
Warto przypomnieć sobie swój pierwszy dzień pracy, może nawet pierwszy dzień w miejscu pracy, jeszcze podczas rozmowy kwalifikacyjnej albo pierwszej wizyty biznesowej w imieniu konkurencji. To wygląd budynku, jego urządzenie, styl i smak są często czynnikiem decyzji. Z boku może wydawać się to co najmniej dziwne. Osoba, która wybiera sobie miejsce pracy w zależności od koloru drewna w meblu może wydawać się nie tylko specyficzna ale zwyczajnie irracjonalna. Jednakże należy pamiętać, że w tym biurze, w tej sali konferencyjnej, będzie ona spędzać wiele godzin, przez kolejne dni. Zatem będzie dla niej ważne, nawet podświadomie, czy przyszłe miejsce urzędowania będzie się jej dobrze kojarzyć, uzna je za dobrze wyposażone, czy prestiżowe.

I niemniej ważny ciąg dalszy
Dobór mebli jest jak widać niesamowicie ważny, tak z punktu widzenia funkcjonalności, jak i stylu wystroju miejsca pracy. O ile sprawa krzeseł jest raczej prostsza, tak stół potrzebuje spełnić parę konkretnych wymagań, które chociaż wydają się oczywiste, mogą umknąć w długotrwałym i skomplikowanym procesie projektowania i urządzania przestrzeni firmy.
Po pierwsze miejsce na osobę. Stoły, tak jak w domu rodzinnym, dobiera się pod liczbę domowników, tak też w firmie pod liczbę pracowników. Przyjmuje się, iż przestrzeń pracownicza powinna wynosić około 70 cm w szerokości i minimum 45 cm długości stołu. Długość w miarę możliwości powinna sięgać szerokości stołu. Można dobrać te parametry zarówno dla stołów przystosowanych do posadzenia przy nich zatrudnionych po obu stronach, jak i innych konfiguracjach z szefem u jego szczytu, bądź otoczonym w centrum. Przestrzeń ta służy do swobodnego korzystania z narzędzi pracy biurowej, tzn. przenośnych komputerów personalnych, przyrządów biurowych, tabletów, wskaźników itp.

Konfiguracja stołu
Wspomniano już wcześniej o kwestii ustawienia stołu w takiej sali. Jest to kolejny czynnik wpływający na pracę, zarówno pod względem samopoczucia jak i produktywności. Wyróżnia się kilka podstawowych układów:
• Litera „U” – Znana też jako podkowa. Jest to układ przystosowany głównie do osoby znajdującej się pośrodku ramion takiego układu, tzn. pomiędzy jedną, a drugą linią równoległą. Sprzyja prowadzeniom szkoleń, silnemu przywództwu obrad (na przykład posiedzenia komitetu wyborczego), czy goszczeniu mówców.
• Szkolne – ustawienie przypominające klasę w szkole. Stoły ustawione są równolegle względem siebie lub w przypadku jednego stołu jest on ustawiony prostopadle do linii patrzenia mówcy. To ustawienie również sprzyja szkoleniom i wykładom, gdyż bardzo koncentruje uwagę, ale w porównaniu do układu litery „U” pogarsza interakcję zgromadzonych. Jest funkcjonalne wyłącznie w masowych spotkaniach edukujących (przykładowo na studiach)
• „Rada Nadzorcza” – Ten układ uwzględnia jeden lub dwa stoły, przy których uczestnicy siedzą twarzą w twarz. To układ sprzyjający dyskusjom, spotkaniom biznesowym dwóch firm, czy goszczeniu przedstawicieli służb publicznych.

Podsumowując, już na etapie dobierania stołu i jego ustawienia, osoba projektująca przestrzeń firmy staje przed wyborami, które mogą pogorszyć pewne sprawy, ale w rękach wprawnego projektanta mogą wspomóc konkretne, pożądane bodźce jak dyskusja czy dyscyplina.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *