W zadbanym i ładnym wnętrzu nie tylko żyje się lepiej, ale i pracuje się o wiele efektywniej. Niezależnie od stylu, w jakim urządzimy swoje miejsce pracy – w biurze czy w domowym zaciszu – powinno być ono funkcjonalne i reprezentatywne jednocześnie. Nasi kontrahenci będą początkowo oceniać nas przez pryzmat naszego miejsca pracy – opinia będzie mniej przychylna, jeżeli nasze biuro przypomina chaos lub jest obskurne. Doskonałym wyborem wystroju wnętrza w miejscu pracy będzie styl industrialny – minimalizm, prostota i elegancja z nutą modernizmu w najlepszym wydaniu.

Historia stylu
Styl industrialny narodził się w czasach recesji w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wiele ogromnych przedsiębiorstw upadło w tym okresie, ogłaszając swoje bankructwo, co zaowocowało opustoszałymi fabrykami i mnóstwem opuszczonych fabryk, magazynów czy hal produkcyjnych. Wiele z budynków tego typu zajmowało miejsce w centrum miast. Początkowo zamieszkiwali w nich artyści. Budynki przemysłowe zapewniały wiele przestrzeni i jeszcze więcej możliwości, dzięki surowemu wykończeniu, a artyści to fani nietypowych rozwiązań. W efekcie miejsca, jak Soho, Chelsea czy Brooklyn stały się enklawami artystycznego światka. Pełno było tam mieszkań – pracowni, które często stanowiły także sale wystawowe. Urządzane były właśnie w budynkach poprzemysłowych, które zaadoptowano pod mieszkania. Warto wspomnieć, że słynny Andy Warhol także wywodził się z takiej pracowni – nowojorska Silver Factory w byłej wytwórni kapeluszy stała się natchnieniem dla kolejnych pokoleń artystów.

Zasady stylu
Styl industrialny może wydawać się z pozoru banalny i niedopracowany, lecz w rzeczywistości jest on o wiele trudniejszy, niż się wydaje. Jednak istnieje kilka podstawowych zasad tego unikalnego stylu, dzięki którym każdy może urządzić mieszkanie czy biuro w stylu industrialnym.

Pierwsza zasada to przestrzeń. Styl industrialny opiera się na dużych przestrzeniach i minimalizmie. Zazwyczaj stosowany był w pomieszczeniach o wysokich sufitach, co sprawiało, że pomieszczenia zdawały się większe. W stylu industrialnym jedno pomieszczenie często pełni różne funkcje, jest podzielone bez użycia ścian. Kuchnia, sypialnia, biuro i salon mogą znajdować się w jednym pomieszczeniu i choć brzmi to, jak szaleństwo to jest w nim sens. Styl industrialny stosowany jest z tych powodów w loftach i mieszkaniach typu studio. Dodatkowo duże okna podkreślą charakter i przestrzeń w pomieszczeniu w tym stylu.

Jednak, jeśli na wygląd mieszkania często nie mamy większego wpływu to na kolejne cechy już tak. Kolejnym ważnym elementem jest kolorystyka. Odpowiedni dobór kolorów podkreśli wyjątkowy, z pozoru chłodny, charakter wnętrza. W stylu industrialnym stawiamy raczej na jasne kolory – szarości, beże, biel. Z powodu swoich korzeni, styl industrialny cechuje się surowością, dlatego kolorystycznie dąży się do odzwierciedlenia wnętrz fabryk – betonowe ściany, drewniane podłogi i ceglane wstawki. Wnętrze ociepli kilka kolorowych, kontrastujących dodatków – może to być jakiś mebel czy drobne dekoracje.

Następny krok po kolorystyce to materiał. Nie musimy wybierać ciężkich i autentycznych materiałów, a postawić na syntetyczne imitacje. Wybór drewna, betonu i metalu będzie idealny dla wystroju wnętrza industrialnego. Drewno sprawdzi się świetnie na podłogach, w formie płytek ściennych czy w postaci mebli. Beton doskonale odda duszę pofabrycznych wnętrz. Sprawdzi się na ścianach czy na podłodze – raczej na dużych powierzchniach. Z kolei metal będzie dopełniał wystrój w postaci mebli i dekoracji. Metalowe szkielety mebli, wykończenia czy ozdoby z metalu będą wpasowywały w styl industrialny. Świetne meble w tym stylu znajdziemy na stronie www.e-krzeslo.com.pl. Nie musimy wybierać metalu w klasycznym wydaniu – może być to stylizowany metal na postarzały, zardzewiały, kolorowy metal lub z tłoczonymi wzorami.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *